Jeśli pojawiły się nowe objawy, źle się czujesz, skontaktuj się z lekarzem.
REGULAMIN PORAD RECEPTOWYCH.
- Druk zamówienia na leki służy do składania zamówień tylko na leki recepturowe (leki powtórne).
- Z porady recepturowej może skorzystać tylko pacjent zadeklarowany w przychodni NZOZ „Medicus Clinic” Sp. z o.o. w Ciechanowie posiadający aktualne uprawnienia do świadczeń NFZ – uprawnienia pacjenta są weryfikowane przez pracownika rejestracji przed wystawieniem recepty.
- Jeśli okaże się, że w dniu odbioru recepty pacjent nie posiada uprawnień do świadczeń zdrowotnych to jest obowiązany przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie lub w przypadku jego braku złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony. Dopiero po tej pozytywnej weryfikacji może być wystawiona porada receptowa.
- Czas realizacji zamówień na leki powtórne wynosi do 7 dni roboczych, w zależności od ilości recept przyjętych do wypisania, okresów urlopowych lekarzy, itp.
- Recepty mogą być przekazane tylko:
- Osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta – wtedy pracownik rejestracji musi sprawdzić, czy podane dane osobowe się zgadzają.
- Osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określenia tych osób – czyli każdemu, kto zjawi się w imieniu pacjenta/ pacjentki. Taka osoba jest zobowiązana złożyć wymagane oświadczenie u pracownika rejestracji. W każdej z w/w sytuacji pracownik rejestracji musi sprawdzić, czy podane dane osobowe osoby odbierającej recepty zgadzają się ze złożonymi upoważnieniami.
- Informacje dodatkowe:
- Leki zlecone przez lekarzy specjalistów wypisywane są na podstawie aktualnej informacji od lekarzy specjalisty; przyczyn informacja od specjalisty dla lekarza POZ aktualnie nie jest wystawiana co 12 miesięcy, jeśli pacjent nie wymaga okresowego monitorowania, nie wymaga zmiany leczenia, a lekarz POZ ma możliwość samodzielnego zweryfikowania zasadności ordynowanych w ramach leczenia specjalistycznego leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych,
- Bez kontaktu z lekarzem nie można otrzymać recepty na antybiotyki stosowane ze wskazań nagłych lub czasowo,
- Receptę powtórną na lek przeciwbólowy TRAMAL oraz leki nasenne benzodiazepiny bez kontaktu z lekarzem można otrzymać dwukrotnie, za trzecim razem niezbędny jest kontakt z lekarzem;
- Recepta może być wypisana na okres nie dłuższy niż 3 miesiące;
- Możliwość zamawiania recept powtórnych może odbywać się przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy lub nie więcej niż 12 wystawionych recept; następnie pacjent ma obowiązek zgłosić się osobiście do lekarza;
- Nie wypełnienie przez pacjenta wszystkich pól w druku zamówienia na leki powtórne może skutkować nie zrealizowaniem recepty;
- Pracownik rejestracji nie przyjmie na druku zamówienia skierowania na badania, skierowania do specjalistów, zaświadczenia i inne – podstawą do ich realizacji jest uprzednia wizyta pacjenta u lekarza.
- Lekarz POZ nie może wypisać pacjentowi recepty, jeśli ten w dniu jej wypisywania przebywa w zakładach leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
- Zamówienie na leki powtórne w dniu porady lekarskiej pacjent składa na wizycie u lekarza lub telefonicznie podczas teleporady.
- Po wypisaniu e-recepty pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod smsem na telefon podany w rejestracji.